Sposobów na radzenie sobie z wysoką temperaturą, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych, jest bardzo wiele. W internecie można znaleźć przeróżne, nawet najbardziej niekonwencjonalne porady, jak np. picie herbaty z solą lub rozstawienie w całym pomieszczeniu pojemników z wodą, które mają pomóc szybko schłodzić zarówno ludzki organizm, jak i całe wnętrze. Bardzo popularne są również wiatraki elektryczne oraz inne wszelkiego rodzaju przenośne schładzacze powietrza. Oczywiście, to indywidualna sprawa każdego z nas, jak radzić sobie z wysoką temperaturą, jednak my postaramy się na zasadzie porównania pokazać, dlaczego to klimatyzacja jest najlepszym sposobem zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu nie tylko latem, ale i w ziemie.
Klimatyzacja to nie luksus, to standard
Wiele osób nadal uważa, że klimatyzacja to luksus zarezerwowany wyłącznie dla ludzi zamożnych, których stać na zakup tego rodzaju urządzeń. Ponadto wielu z nas boi się również wysokich kosztów związanych z eksploatacją takiego urządzenia. Odzwierciadlają to statystyki, według których system klimatyzacji posiada tylko niewiele ponad 50 tys. polskich gospodarstw domowych. W porównaniu z ilością samochodów osobowych poruszających się po naszych drogach, w których standardowym wyposażeniem jest klimatyzacja, to naprawdę niewiele. Porównajmy dwa popularne urządzenia dostępne na rynku z systemem klimatyzacji, aby poznać ich mocne oraz słabe strony. Pierwszym z nich jest bardzo lubiany przez Polaków wiatrak elektryczny, który można dostać praktycznie w każdy sklepie AGD/RTV.
Wentylator elektryczny
Wiatrak elektryczny to na pewno dobry pomysł, jednak mało skuteczny. Bezsprzecznie mocną stroną jest ich mobilność. Na rynku dostępna jest bogata gama wiatraków przenośnych zarówno klasycznych modeli ze śmigłem, jak i urządzeń bez śmigłowych. Są na pewno tańszą alternatywą dla systemu klimatyzacji. Można kupić je już za kilkadziesiąt złotych. Jednak niska wydajność oraz dość duży poziom generowanego hałasu nie wpływają dobrze na komfort ich użytkowania. W większości przypadków wentylator przenośny ma słabą relację ceny do jakości oraz wygody korzystania.
Klimatyzacja przenośna
Drugie rozwiązanie to klimatyzator przenośny. To urządzenie, które jest już w stanie schłodzić wnętrze o powierzchni dochodzącej do 40 m2. Pobiera około 3,5 kW energii elektrycznej podczas pracy, czyli szacowany koszt użytkowania to ok 2,1 zł/h. Jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem mobilnym, dzięki czemu może być sprawnie przemieszczane mimo dużej wagi dochodzącej nawet do 40 kg. Klimatyzator przenośny oprócz chłodzenia jest również w stanie w pewnym stopniu ogrzać dane pomieszczenie. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność wyprowadzenia rury odprowadzającej ciepłe powietrze przez okno na zewnątrz. Mimo tego, że schładzamy pomieszczenie, to jednocześnie dostarczamy do niego gorące powietrze przez otwarte okno. Niska cena tego urządzenia wcale nie gwarantuje najwyższej jakości. Przeważnie klimatyzatory przenośne charakteryzują się dość głośną pracą, która negatywnie wpływa np. na sen oraz skupienie podczas pracy. Ponadto charakteryzują się dość niską sprawnością wynikającą z ograniczonych gabarytów wymiennika ciepła. Kompaktowa budowa urządzenia znacznie ogranicza kontrolę nad strumieniem powietrza nawiewanego, natomiast ciepło wywiewane na zewnątrz wywołuje w pomieszczeniu zjawisko podciśnienia. Występują również problemy z odprowadzeniem skroplin. Jednak ceny takich urządzeń rozpoczynają się od kilkuset złotych, co dla wielu użytkowników jest czynnikiem wpływającym na podejmowane decyzje zakupowe.
Klimatyzacja typy Split
Klimatyzacja typu Split to już klasyczny model klimatyzacji, będący o wiele lepszym rozwiązaniem od dwóch poprzednich propozycji. Split składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej (umieszczanej we wnętrzu pomieszczenia, najczęściej na ścianie) i zewnętrznej montowanej na budynku, która generuje pewien poziom hałasu w momencie załączania się co jakiś czas agregatu Nie jest to jednak uciążliwe w codziennym życiu. W przypadku agregatów marki LG w trybie cichej pracy całkowity poziom hałasu jednostki zewnętrznej spada o 3 dB. Zmniejsza się również poziom hałasu klimatyzatora zainstalowanego w pomieszczeniu. Jednostka wewnętrzna, w przypadku klimatyzatorów LG, generuje na ogół zaledwie 19 dB, czyli mniej niż np. szept (20 dB), szum liści (10-20 dB) czy też tykanie zegara (30 dB). Modele klimatyzacji typu Split LG są dostępne o mocy chłodniczej/grzewczej od 2,5/3,0 kW, a więc mniej niż klimatyzator przenośny oraz o wiele mniej od wentylatora elektrycznego (oczywiście, moc klimatyzatora dobiera się do wielkości pomieszczenia). Tak bardzo dobre wyniki zapewnia zastosowana w urządzeniach technologia inwerterowa, pozwalająca na osiągnięcie najwyższej wydajności, cichej pracy oraz niskiego zużycia energii elektrycznej. Ogromnym atutem systemu klimatyzacji typu Split jest możliwość o wiele szybszego i skuteczniejszego ogrzania pomieszczenia w okresach przejściowych. Takie rozwiązanie może być doskonałą alternatywą dla innych systemów grzewczych stosowanych w domu lub mieszkaniu. Urządzenia chłodzące mają nie tylko zapewnić właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, ale również jego odpowiednią czystość. W tym przypadku bezwzględnie wygrywa klimatyzacja typu Split, która jest wyposażona w system specjalistycznych filtrów wyłapujących z powietrza nawet 99 proc. pyłków kurzu o wielkości powyżej 10μm, bakterii, roztoczy, wirusów i innych szkodliwych dla ludzkiego organizmu drobnoustrojów. Dla niektórych kłopotliwa może się wydawać instalacja całego systemu, która wiąże się przede wszystkim z wykonaniem przebicia w ścianie w celu połączenia jednostki wewnętrznej z agregatem znajdującym się na zewnątrz budynku oraz wyprowadzeniem skroplin. Rzeczywiście, może to stanowić małą trudność, jednak profesjonalny instalator klimatyzacji poradzi sobie z tym bez trudu i bez uszczerbku zarówno dla wewnętrznego, jak i zewnętrznego wizerunku domu czy też mieszkania. Ponadto klimatyzatory są obecnie konstruowane w taki sposób, aby ich instalacja przebiegała szybko i sprawnie. W przypadku klimatyzacji typu Split wiele osób odstraszać może cena takiego urządzenia. Dobry model można już kupić w cenie powyżej 3 tys. zł. Pamiętajmy, że taka inwestycja zwróci się kupującemu z nawiązką w perspektywie czasu. Wysoka oszczędność energetyczna i niebywały komfort użytkowania w porównaniu z innymi urządzenia chłodzącym, a także skuteczna ochrona zdrowia sprawia, że klimatyzacja typu Split to obecnie najlepsze rozwiązanie zarówno na gorące, jak i chłodne dni.
Źródło: LG